Touringcar, passagiers
Kwaliteitsnorm Busvervoer Nederland

Busvervoer Nederland stelt kwaliteitseisen verplicht voor lidmaatschap: ‘Synoniem voor betrouwbaarheid’

Passagiers in een touringcar, foto ter illustratie. Foto: TaxiPro (VK)

Touringcarbedrijven die lid willen worden van Busvervoer Nederland (BVN), zijn sinds 1 januari van dit jaar verplicht te voldoen aan de vastgestelde kwaliteitseisen. De betreffende kwaliteitseisen heeft de branchevereniging vastgelegd in de zogeheten Kwaliteitsnorm Busvervoer Nederland.

De vernieuwde kwaliteitsnorm schrijft voor dat bedrijven met een omvang vanaf zes touringcars moeten beschikken over een ISO9001 certificering en onafhankelijk moeten worden gecontroleerd op een flink aantal bovenwettelijke eisen, zegt BVN daarover.

Bedrijven met maximaal vijf touringcars hoeven volgens de branchevereniging niet een verplicht ISO9001 certificaat te hebben, maar dienen net als de grotere bedrijven wel te voldoen aan de bovenwettelijke kwaliteitseisen. Ook dit dient onafhankelijk gecontroleerd te worden. ‘Met de introductie van de verplichting hoopt Busvervoer Nederland de standaard van de branche te bepalen voor de komende jaren’, aldus de branchevereniging.

DNA van de vereniging

Eerder bestond in de sector het zogeheten Keurmerk Touringcarbedrijf. Dit keurmerk was ondergebracht in een aparte stichting die zelfstandig toezicht hield op de naleving van de keurmerkeisen. Met het verplicht stellen van de kwaliteitseisen wil Busvervoer Nederland niet terug naar een vergelijkbare constructie. “De kwaliteitseisen hebben we nu ingebed in het DNA van de vereniging”, zegt Busvervoer Nederland-secretaris Carlo Cahn daarover.

“Anders dan met een aparte stichting staat de hele vereniging nu voor een hoge kwaliteit voor touringcarbedrijven. Er is geen sprake meer van onderscheid. Vergelijk het met andere brancheverenigingen, wiens naam in de volksmond synoniem is geworden voor kwaliteit en betrouwbaarheid. Uiteindelijk wil je als vereniging naar zo’n situatie toe. Het introduceren van een verplichte kwaliteitsnorm is daarmee een heel logische stap in het bestaan van Busvervoer Nederland.”

Onafhankelijke bedrijven

De kwaliteitseisen van Busvervoer Nederland worden gecontroleerd door onafhankelijke bedrijven. In de praktijk betekent dit dat controle-instanties, die door een touringcarbedrijf wordt ingeschakeld door de Raad van Accreditatie voor zowel ISO-audits als inspecties, moeten zijn geaccrediteerd. Instanties die al jarenlang audits uitvoeren in de touringcarbranche, zoals onder andere DEKRA en KIWA, voldoen hieraan, aldus BVN.

Dat alle leden aan dezelfde eisen moeten voldoen, zorgt voor opdrachtgevers en collega-bedrijven voor duidelijkheid, zo denkt de branchevereniging. Zij kunnen zo in een oogopslag zien dat een bedrijf voldoet aan hoge kwaliteitseisen. “Het is een prettig idee voor aanbesteders en touroperators dat ze precies weten aan welke eisen ieder BVN-bedrijf voldoet. De controle op kwaliteit is op deze manier stevig geborgd”, aldus Carlo Cahn.

VOG-verklaringen

De kwaliteitsnorm bevat uiteenlopende voorschriften op het gebied van kwaliteit en veiligheid, zoals het beschikken over een actueel onderhoudsprogramma en VOG-verklaringen voor chauffeurs. De kwaliteitsnorm van Busvervoer Nederland is niet beschermd of voor exclusief gebruik door BVN-leden. ‘Bredere toepassing van de norm wordt juist aangemoedigd’, aldus BVN.

“Ik ben er trots op dat in ieder geval onze leden aan de hoge kwaliteitsnorm voldoen. Dat zegt overigens niet direct iets over de kwaliteit van niet-leden. Zij zullen alleen meer moeite moeten doen om aan te tonen bij opdrachtgevers dat zij voldoen aan de veiligheidseisen. Leden van BVN kunnen dat aantonen door het lidmaatschap. Het lidmaatschap van BVN is daardoor een synoniem voor kwaliteit”, zo besluit Cahn.

Lees ook:

U las zojuist één van de gratis premium artikelen

Word nu TaxiPro Premium abonnee en krijg toegang tot alle vakinformatie over de taxibranche en het zorgvervoer. Daarnaast ontvangt u korting op onze taxi evenementen.

Abonneren

Auteur: Olivier Smits

Olivier Smits is de vaste redacteur van TaxiPro.

Reageren op dit artikel is niet mogelijk.

Busvervoer Nederland stelt kwaliteitseisen verplicht voor lidmaatschap: ‘Synoniem voor betrouwbaarheid’ | TaxiPro
Touringcar, passagiers
Kwaliteitsnorm Busvervoer Nederland

Busvervoer Nederland stelt kwaliteitseisen verplicht voor lidmaatschap: ‘Synoniem voor betrouwbaarheid’

Passagiers in een touringcar, foto ter illustratie. Foto: TaxiPro (VK)

Touringcarbedrijven die lid willen worden van Busvervoer Nederland (BVN), zijn sinds 1 januari van dit jaar verplicht te voldoen aan de vastgestelde kwaliteitseisen. De betreffende kwaliteitseisen heeft de branchevereniging vastgelegd in de zogeheten Kwaliteitsnorm Busvervoer Nederland.

De vernieuwde kwaliteitsnorm schrijft voor dat bedrijven met een omvang vanaf zes touringcars moeten beschikken over een ISO9001 certificering en onafhankelijk moeten worden gecontroleerd op een flink aantal bovenwettelijke eisen, zegt BVN daarover.

Bedrijven met maximaal vijf touringcars hoeven volgens de branchevereniging niet een verplicht ISO9001 certificaat te hebben, maar dienen net als de grotere bedrijven wel te voldoen aan de bovenwettelijke kwaliteitseisen. Ook dit dient onafhankelijk gecontroleerd te worden. ‘Met de introductie van de verplichting hoopt Busvervoer Nederland de standaard van de branche te bepalen voor de komende jaren’, aldus de branchevereniging.

DNA van de vereniging

Eerder bestond in de sector het zogeheten Keurmerk Touringcarbedrijf. Dit keurmerk was ondergebracht in een aparte stichting die zelfstandig toezicht hield op de naleving van de keurmerkeisen. Met het verplicht stellen van de kwaliteitseisen wil Busvervoer Nederland niet terug naar een vergelijkbare constructie. “De kwaliteitseisen hebben we nu ingebed in het DNA van de vereniging”, zegt Busvervoer Nederland-secretaris Carlo Cahn daarover.

“Anders dan met een aparte stichting staat de hele vereniging nu voor een hoge kwaliteit voor touringcarbedrijven. Er is geen sprake meer van onderscheid. Vergelijk het met andere brancheverenigingen, wiens naam in de volksmond synoniem is geworden voor kwaliteit en betrouwbaarheid. Uiteindelijk wil je als vereniging naar zo’n situatie toe. Het introduceren van een verplichte kwaliteitsnorm is daarmee een heel logische stap in het bestaan van Busvervoer Nederland.”

Onafhankelijke bedrijven

De kwaliteitseisen van Busvervoer Nederland worden gecontroleerd door onafhankelijke bedrijven. In de praktijk betekent dit dat controle-instanties, die door een touringcarbedrijf wordt ingeschakeld door de Raad van Accreditatie voor zowel ISO-audits als inspecties, moeten zijn geaccrediteerd. Instanties die al jarenlang audits uitvoeren in de touringcarbranche, zoals onder andere DEKRA en KIWA, voldoen hieraan, aldus BVN.

Dat alle leden aan dezelfde eisen moeten voldoen, zorgt voor opdrachtgevers en collega-bedrijven voor duidelijkheid, zo denkt de branchevereniging. Zij kunnen zo in een oogopslag zien dat een bedrijf voldoet aan hoge kwaliteitseisen. “Het is een prettig idee voor aanbesteders en touroperators dat ze precies weten aan welke eisen ieder BVN-bedrijf voldoet. De controle op kwaliteit is op deze manier stevig geborgd”, aldus Carlo Cahn.

VOG-verklaringen

De kwaliteitsnorm bevat uiteenlopende voorschriften op het gebied van kwaliteit en veiligheid, zoals het beschikken over een actueel onderhoudsprogramma en VOG-verklaringen voor chauffeurs. De kwaliteitsnorm van Busvervoer Nederland is niet beschermd of voor exclusief gebruik door BVN-leden. ‘Bredere toepassing van de norm wordt juist aangemoedigd’, aldus BVN.

“Ik ben er trots op dat in ieder geval onze leden aan de hoge kwaliteitsnorm voldoen. Dat zegt overigens niet direct iets over de kwaliteit van niet-leden. Zij zullen alleen meer moeite moeten doen om aan te tonen bij opdrachtgevers dat zij voldoen aan de veiligheidseisen. Leden van BVN kunnen dat aantonen door het lidmaatschap. Het lidmaatschap van BVN is daardoor een synoniem voor kwaliteit”, zo besluit Cahn.

Lees ook:

U las zojuist één van de gratis premium artikelen

Word nu TaxiPro Premium abonnee en krijg toegang tot alle vakinformatie over de taxibranche en het zorgvervoer. Daarnaast ontvangt u korting op onze taxi evenementen.

Abonneren

Auteur: Olivier Smits

Olivier Smits is de vaste redacteur van TaxiPro.

Reageren op dit artikel is niet mogelijk.